smerfy

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada 1918 roku był bardzo szczególnym, szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.

9 listopada 2022 r. w grupie „Smerfy” obchodziliśmy Święto Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Działania podjęte z tej okazji, miały na celu kształtowanie u dzieci miłości i przywiązania do kraju ojczystego, jego kultury i tradycji oraz zapoznanie z polskimi symbolami narodowymi. Dzieci wysłuchały rónież legendy  „O Lechu, Czechu i Rusie”. „Smerfy” z dumą prezentowały  na uroczystej akademii przypięte Kokardy Narodowe podczas śpiewania hymnu, zaśpiewały również piękną, wzruszającą pieśń "TAKI KRAJ" oraz zarecytowały wiersz "Polska".
 Dzieci, słowem i śpiewem wyraziły miłość do Ojczyzny oraz szacunek jej bohaterom i symbolom narodowym.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

5 LISTOPADA - DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest na całym świecie 5 listopada. Jest to święto wszystkich bajkowych postaci i dobry moment, aby przypomnieć sobie je przypomnieć. Bajki towarzyszą nam od najmłodszych lat, rozweselają i bawią, ale też przekazują ważne prawdy życiowe. W tym roku, w naszym przedszkolu obchodziliśmy go 4 listopada.

 ,, SMERFY" tego dnia przybyły do przedszkola w wyjatkowo dobrych nastrojach, wiedziały,że czeka ich ciekawy, pełen dobrej zabawy dzień. Oczywiście nie zabrakło wspaniałych przebrań za ulubionych bohatwrów bajek, filmów. 

Były zabawy wymagające wykazania się znajomością treści bajek, tych znanych i mniej znanych, m.in. dzieci rozwiązywały zagadki, rozpoznawały bajkę po rekwizycie oraz po przeczytaniu fragmentu książki. Główną atrakcją była wspólna taneczna zabawa w rytmie ulubionych przez dzieci piosenek oraz prezentacja jakże okazałych strojów. Nie zabrakło zabaw ruchowych połączonych z muzyką. 

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek jest doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań czytelniczych wśród dzieci. Wartościowe książki kształcą w dzieciach odpowiednie postawy moralne, uczą, rozwijają dziecięcą fantazję, pamięć, bogacą słownictwo. Nasza przedszkolna "SMERFNA BIBLIOTECZKA" codziennie zaprasza aby z niej korzystać i dzielić się z innymi swoimi już przeczytanymi bajkami. 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

     

           

JESIEŃ LIŚCIA JASIA:

OPOWIEŚĆ O ŻYCIU DLA MAŁYCH I DUŻYCH

   (Leo Buscalgia)

"Jesień liścia Jasia" to ciepła, cudownie mądra i  prosta opowieść o życiu i śmierci splatających się w jedną całość. W tej książce liść Jaś i jego przyjaciele zmieniają się wraz z następującymi po sobie porami roku i zbliżającą się zimą, aby w końcu ze śniegiem spokojnie opaść na ziemię. Sposób przedstawienia tego  delikatnego tematu, który jest przecież elementem  życia, skłania do przemyśleń i porusza zarówno dzieci, jak i dorosłych. Piękne zdjęcia wplecione w treść, dodatkowo poruszały zmysły dzieci i pomagały w zrozumieniu przesłania. Po wysłuchaniu lektury, podczas rozmowy kierowanej, odnajdywały podobieństwa z etapów życia liścia i człowieka, jego bycia wśród wielu innych.  Niezwykle ważnym motywem poruszonym w tej książce jest wartość i ważność każdej jednostki oraz jej zadań, jakie realizuje w społeczeństwie – uczy szacunku dla drugiego  istnienia. To były piękne zajęcia wymagające namysłu i pewnej postawy - powagi, w stosunku do poruszanych zagadnień, wprowadzających dzieci  w nasze, ważne kulturowo i duchowo  święto -  'Święto Zmarłych".  

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

         

DZIEŃ DYNI

  28 października  "Smerfy" obchodziły  Dzień Dyni. Tego dnia przy wspólnej zabawie i tańcach spędziliśmy miło czas:) Dzieci, nie tylko spędziły czas na zabawie, ale także poznały budowę dyni, dowiedziały się o jej wartościach odżywczych (miąższu i pestek) oraz co ona skrywa w środku. Obejżały ilustacje i film przedstawiajace etapy rozwoju dyni
i jej różne gatunki. Każdy chętny przedszkolak miał możliwość spróbowania dyni. i jej pestek. Nie zabrakło pracy twórczej - każde z dzieci narysowało  dynię i ją pomalowało. Były też dyniowe układanki. 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

WIZYTA W KONSULACIE ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA W KĘTRZYNIE

 28 października "SMARFY" odwiedziły urokliwe miejsce, jakim jest Konsult Świętego Mikołaja w Kętrzynie. Po dotarciu na miejsce wszystkie dzieci mogły poczuć się, jak w baśniowej krainie. Wnętrze pomieszczenia inspirowane jest baśnią „Dziadek do orzechów” E.T.A. Hoffmanna. Opowiada ona o małej  dziewczynce Klarze znajdującej się w świecie zabawek. W tym Baśniowym Miasteczku rzeczywiście jest mnóstwo zabawek, które ożywają, gdy przychodzą tam dzieci.
Oprócz wspaniałej zabawy, dzieci miały możliwość przeżycia niezapomnianej artystycznej przygody. "Smerfy" zobaczyły, w jaki sposób powstają te szklane cudeńka - Elf opowiedział dzieciom o procesie powstawania bombek, oczywiście zademonstrował to przy akompaniamence huczącego ognia.Następnie każde z dzieci mogło samodzielnie stworzyć - wydmuchać ze szkła różne kształty bombek. Kolejnym etapem było zdobienie bombek  według własnego pomysłu, po czym ozdoby trafiały do specjalnego pieca. Gdy bombki "wygrzewały" się w piecu, dzieci  miały czas na dalsze zwiedzanie tego magicznego miejsca. Zobaczyły m. in. galerię bombek, przepiękne dekoracje - kolekcje inspirowane bajkami, wydarzeniami, sylwetkami różnych postaci. wspaniałymi miejscami. W końcu trafiły do komnaty, w której spotkały Królową śniegu,  mogły podziwiać między innymi piękną ogromną chionkę,karetę, śliczne łabędzie - jak w bajce. Weszły też do pokoiku Mikołaja ale jeszcze go tam nie było. Elf powiedział,że dopiero szykuje prezenty i sanie do dalekiej drogi.
Czas w bombkarni minął bardzo szybko. Każdy z uczestników na pożegnanie otrzymał pamiątkowe własnoręcznie wykonane bombki i słodki poczęstunek.

To była wspaniała podróż do krainy baśni i na długo pozostanie w pamięci dzieci.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

 

JAK POWSTAJE CHLEB ? - CZYLI OD ZIARENKA, DO BOCHENKA

Chleb w naszej tradycji ma bardzo duże znaczenie, traktowany jest ze szczególną czcią. 
18 października obchodziliśmy "Dzień Chleba". Nasze zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy na temat chleba -  każde z dzieci wypowiedziało się na temat swojego ulubionego pieczywa.Następnie przeszliśmy do wyjaśnienia: Jak powstaje chleb?
"Smerfy"z zainteresowaniem słuchały opowieści prezentowanej przez pnią„Od ziarenka , do bochenka” - glądały ilustracje przedstawiajace poszczególne etapy - niezbędne ,by powstał chleb. Z zaciekawieniem obejrzały film edukacyjny prezentujący pracę rolnika, młynarza, piekarza - poznając w ten sposób nowe zawody. Były też działania praktyczne- oglądanie róznego rodzaju pieczywa: chleba, bułek, rogali, bagietek. Poznając tajniki wypieku chleba, wykorzystaliśmy wszystkie nasze zmysły. Dotykaliśmy ziaren pszenicy, żyta, owsa, lnu, słonecznika. Mieliśmy nawet "mały młyn", w którym to, zamienialiśmy ziarna w mąkę. Potem próbowaliśmy rozpoznawać różne mąki iodróżniać je od siebie. 
Najwięcej zabawy sprawiło dzieciom mieszanie mąki, wody, soli z której powstało "cisto", z którego każde z dzieci "upiekło swoje wybrane przez siebie pieczywo.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

   

        14 PAŹDZIERNIKA - DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

Dzień Edukacji Narodowej to wyjątkowe święto dla pracowników i uczestników oświaty.

W tym dniu, w grupie „Smerfy” przeprowadzono zajęcia, które zapoznały je ze znaczeniem pojęcia „edukacja”, rozumieniem, kto jest uczestnikiem edukacji. Przedszkolaki poczuły się bardzo dumne, dowiadując się, że one w edukacji są również bardzo ważne. Dzieci w tym dniu, obdarowały Nauczycielki i p. Ewę  miłymi symbolami wdzięcznośći. Najpiękniejsze były "Laurki", które wykonały samodzielnie z wielką starannością.

To był piękny dzień, pełen życzeń, życzliwości i wyrażania wdzięczności.

 Rodzicom i Dzieciom serdecznie dziękujemy  za życzenia i okazaną nam w tym dniu  wdzięczność.

                                                                                                                           - Panie: Joanna, Katarzyna oraz Ewa

Contact Information

Address

11-400 Kętrzyn

ul.Wierzbowa 2

Telefon
+48 545 99 98
Email

sekretariat@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl

rodo 

Adresy email: Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Miejski Żłobek Nr. 2 -- iod-zlobek2@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl    

Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina 

      -- iod@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl