W grupie Smerfy dzieci kreatywnie spędzają popołudnia. Mają możliwość rozwijać motorykę małą lepiąc z modeliny wytowry własnej wyobraźni.
Jest kolorowa, o wiele bardziej miękka od plasteliny, a ponadto pięknie pachnie - dzieci uwielbiają się nią bawić. Modelina daje początek wielu kreatywnym zabawom. Przeczytaj za co powinni ją polubić również wszyscy rodzice.
Lepienie i ugniatanie poprawia nie tylko precyzję i płynność ruchu rąk, ale też usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni: przedramienia, ramienia i palców. Regularne zabawy z wykorzystaniem masy plastycznej mogą więc uchronić przed wadami napięcia mięśniowego, które przekłada się na zbyt mocny lub słaby nacisk na długopis. Skutkiem takiego zaburzenia jest problem z rysowaniem prostych linii, kształtnych liter lub figur geometrycznych.
Modelina pomocna jest przy nauce mowy. Okazuje się, że zabawy z wykorzystaniem plasteliny, modeliny nie tylko przynoszą naszym pociechom dużo radości ale rozwijają wyobraźnię, sprawności manualne oraz wytrwałość. Kształtują również w dziecku koncentrację uwagi.
Dziecko trzymając i ugniatając masy plastyczne rzadko używa tylko jednej rączki. Zwykle wykorzystuje do tego obie dłonie, a to powoduje współpracę obydwu półkul mózgowych. Lewa jest odpowiedzialna za logiczne myślenie i zdolności językowe, a prawa za wyobraźnię i emocje. Dzięki wspólnej pracy obydwu półkul, dziecko rozwija umiejętność szybszego przetwarzania informacji i ich łatwiejszego analizowania. Dodatkowym atutem ugniatania mas plastycznych przez dziecko jest to, że podczas tej czynności nie tylko pracują rączki. Razem z ruchem rąk, w buzi rusza się język. W efekcie maluch wykonuje samoistne ćwiczenia logopedyczne, co pozwoli w przyszłości na uniknięcie lub skorygowanie ewentualnych wad wymowy.