s topiciel m

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Grupa "Tropiciele" w dniach 03 - 07.01.2022r. realizowała I etap programu edukacyjnego „SEKRETY ŚWIATŁA”. Celem ogólnym tematu było: poznawanie własności światła, badanie właściwości światła, uświadomienie składowych barwy białej, poznawanie wynalazków związanych ze światłem.

Dzieci za pomocą latarek i światła słonecznego bawiły się cieniem, samodzielnie tworzyły małe i duże cienie ulubionych zabawek. Zorganizowano teatr cieni – dzieci samodzielnie przygotowały pacynki i wymyśliły zabawne historyjki. Szukano również źródeł światła, oraz zauważono, że światło słoneczne jest najważniejsze, ponieważ daje nam życie. Obserwowano też jak przenika światło przez przeszkody, oraz kolorową folię. Dzieci wykonały kaktusowe witraże, które powiesiliśmy w oknach sali. Wykonywano świetlne sztuczki prezentujące efekt załamania światła – przeprowadzono eksperyment ze złamanym ołówkiem i łyżką. Stworzono model peryskopu, dzięki któremu dzieci zaobserwowały jak działa zjawisko odbijania światła. Poznano również składowe światła, wyjaśniono, że: białe światło składa się z wielu barw, te wszystkie barwy połączone razem tworzą światło białe. Za pomocą tarczy Newtona dzieci testowały czy faktycznie tak jest. Zaprezentowano obrazkową historię światła, a wykonując lampę Łukaszewicza, dzieci będą pamiętać o wielkim wynalazcy. Po zakończeniu I etapu projektu dzieci otrzymały naklejki dotyczące poznanych tematów. Wkleiły je do otrzymanej legitymacji i już nie mogą doczekać się kolejnych zajęć doświadczalnych :)

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci potrafią:

 • Weryfikują hipotezy na drodze doświadczeń;
 • Znają wybrane źródła światła;
 • Znają wybrane własności światła – przenikanie przez inne struktury;
 • Znają wybrane własności światła i cienia;
 • Stawiają hipotezy i weryfikują je na drodze doświadczeń;
 • Wiedzą, że światło ulega załamaniu, rozproszeniu i odbiciu;
 • Wiedzą, że białe światło składa się z wielu barw;
 • Orientują się, jak powstaje tęcza;
 • Wiedzą, że wynalazki świetlne zmieniały się wraz z czasem.

Dzięki udziałowi w projekcie dzieci rozwinęły:

 • Inwencję twórczą;
 • Umiejętności społeczne poprzez współpracę przy wykonywaniu zadań;
 • Funkcje wzrokowe, słuchowe i manualne;
 • Fantazję i wyobraźnię;
 • Samodzielność, zaradność, dyscyplinę oraz ocenę zdarzeń;
 • Umiejętności manualne;
 • Umiejętność opowiadania;
 • Właściwe postawy społeczne;
 • Spostrzegawczość.

Zapraszamy do oglądania fotorelacji.

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniach od 03.01- 07.01.2022r. W grupie " Tropiciele"  zaczynamy realizację Projektu Edukacyjnego Mali Wielcy Odkrywcy.

Celem Programu jest:

a) upowszechnianie wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń;

b) zainteresowanie nauką dzieci i wzbudzenie chęci poznawania otaczającego ich świata;

c) wspieranie nauczyciela w organizowaniu środowiska uczenia się dzieci – angażującego do eksperymentowania i doświadczania. 

W styczniu I etap dotyczy poznawania światła.

 

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

„Tropiciele” cały miesiąc sumiennie przygotowywały się do Świąt Bożego Narodzenia, oraz spotkania z Mikołajem. Zaczęliśmy od odkrywania niespodzianek i wykonywania zadań z kalendarza adwentowego. Przedszkolaki wykonały śniegowe kule, upiekły oraz udekorowały pierniki, które wraz ze słodyczami zostały przekazane dla dzieci z Domu Dziecka. Choinka w naszej sali została samodzielnie wykonana z materiałów z recyklingu. Wiele radości dzieciom sprawiło napisanie listów do Świętego Mikołaja, które wysłały w przedszkolnym Konsulacie. W dzień klasowej wigilii, złożyliśmy wzajemnie życzenia oraz czekała nas miła niespodzianka – prezenty. Grudzień to magiczny i szczęśliwy czas dla wszystkich przedszkolaków.

Ocena użytkowników: 1 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

W dniu 16 listopada 2021 roku, grupa „Tropiciele” wyruszyła na wyprawę do magicznej krainy Świętego Mikołaja. Konsulat Świętego Mikołaja w Kętrzynie to wspaniała atrakcja Warmii i Mazur. Powstał w miejscu, gdzie od wielu lat Firma Doroszko produkuje znane na całym świecie bombki. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć bogato zdobioną galerię z tysiącami wzorów, pokaz dmuchania ozdób ze szkła, pokaz tradycyjnego dekorowania bombek, Pocztę Świętego Mikołaja, salę zabaw – z której mogłyby nigdy nie wychodzić😊

Dzieci bardzo zaangażowały się w udekorowanie swoich, pięknych bombek, które na pewno już zostały powieszone na ich choinkach w domu. Oczywiście wielką niespodzianką było spotkanie ze Świętym Mikołajem, a dzięki temu, że pozytywnie przeszły test grzeczności, nasze przedszkolaki otrzymały słodkie upominki. Bajkowa sceneria i Magia Świąt sprawiła wielką radość całej grupie.

Contact Information

Address

11-400 Kętrzyn

ul.Wierzbowa 2

Telefon
+48 545 99 98
Email

intendent@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl

rodo 

Adresy email: Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Miejski Żłobek Nr. 2 -- iod-zlobek2@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl    

Miejskie Przedszkole Integracyjne "Smerfowa Kraina 

      -- iod@smerfowa-kraina.ketrzyn.pl