Ćwiczenia na płaskostopie u dzieci można wykonywać zarówno na dworze, jak i w domu. Spacer po szyszkach pobudza pracę mięśni stopy. Jazda na rowerze z podwyższonym siodełkiem ćwiczy wyginanie stopy, w momencie gdy maluch sięga do pedałów.
Płaskostopie poprzeczne polega na przeniesieniu podparcia z pierwszej kości śródstopia na kość drugą i trzecią. W efekcie przednia część stopy robi się szersza. Leczenie płaskostopia poprzecznego polega na ćwiczeniach gimnastycznych.
Jak rozpoznać płaskostopie u dziecka?
Płaskostopie rozpoznaje się około 4-5 roku życia. Platfus (potoczna nazwa płaskostopia) można rozpoznać, np. oglądając odbicie mokrej stopy na płaskiej powierzchni. Jeżeli ślad nie ma wcięcia w środkowej części stopy, świadczy to o tym, że dziecko ma płaskostopie. O nieprawidłowym rozwoju stopy u dziecka może też świadczyć chodzenie na wewnętrznych krawędziach stóp. Po rozpoznaniu objawów płaskostopia u dziecka należy umówić się na wizytę u ortopedy, który zaproponuje sposoby leczenia płaskostopia.
Ćwiczenia na płaskostopie, które można wykonywać na dworze
Ćwiczeniem na płaskostopie może być chodzenie po miękkim podłożu, np. dywanie, trawie lub piasku. Spacer po kamykach lub szyszkach spowoduje, że dziecko będzie dodatkowo podkurczać palce, stymulując tym samym napięcie mięśni. Jeżeli dziecko jeździ na rowerze, warto podwyższyć mu nieco siodełko. Zmusi to malca do zwiększonej gimnastyki stóp, gdy będzie sięgać palcami do pedałów.
Płaskostopie – ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci w domu
Ćwiczenia gimnastyczne dla dzieci można wykonywać w domu. Warto zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń.(dostępną w każdym sklepie sportowym), 2 woreczki z grochem, piłkę (np. dmuchaną o średnicy około 50 centymetrów), krzesło kuchenne oraz przybory do rysowania (kredki, ołówki, flamastry).
Najefektywniejsze ćwiczenia na płaskostopie to:
- Bicie brawa – dziecko leży na plecach i próbuje bić brawo stopami.
- Lusterka – maluch siada na podłodze plecami oparty o ścianę. Wyobraża sobie, że na spodzie każdej stopy ma lusterko, przegląda się raz w jednym, raz w drugim.
- Rowerek – dziecko leży na plecach, trzymając stopami woreczki z grochem i wykonuje ruchy jak podczas jazdy na rowerze.
- Skarpetki – zdejmowanie skarpetek stopami, bez pomocy rąk.
- Podrzucanie woreczka – gdy dziecko stoi na macie, na jedną ze stóp kładziemy mu woreczek z grochem. Dziecko próbuje podrzucić woreczek jak najwyżej i złapać go w dłonie.
- Piłka – dziecko siada na macie z piłką włożoną między stopy. Kładzie się na plecy, po czym próbuje stopami przenieść piłkę w dłonie.
- Malowanie stopami – malec siada na krześle. Pod stopami kładzie się bok rysunkowy. Między pierwszy a drugi palec stopy wkłada się flamaster, po czym dziecko próbuje nim malować po papierze.
Ćwiczenia na płaskostopie zaleca się wykonywać minimum przez 15 minut DZIENNIE, bardzo ważna jest tu rola rodzica, który zachęca dziecko do ćwiczeń każdego dnia. Po 4-6 miesiącach będą widoczne pierwsze efekty.